Organizers

Organising committee:

Content-related supervision will be held by International Science Committee, consisting of 104 people from various universities and academic seats.

Steering Committee of WZEE’21

  1. ARKKIO A., AALTO UNIVERSITY
  2. BANACH HENRYK, POLITECHNIKA LUBELSKA
  3. BEŇA LÚBOMIR, TECHNICAL UNIVERSITY OF KOSICE-TECHNICKA
  4. BERNATT JAKUB, SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ, INSTYTUT NAPĘDÓW I MASZYN ELEKTRYCZNYCH KOMEL
  5. BOLANOWSKI MAREK, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  6. BOGUSZ PIOTR , POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  7. BUDZIK GRZEGORZ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  8. BURGHARDT ANDRZEJ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  9. BURLIKOWSKI WOJCIECH, POLITECHNIKA ŚLĄSKA
  10. CHRISTIAN KREISCHER HELMUT-SCHMIDT-UNIVERSITÄT
  11. DĄBAŁA KONRAD, INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI
  12. DE GERSEM H., TECHNISCHE UNIVERSITÄT DARMSTADT
  13. DEMENKO ANDRZEJ, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  14. DOLEŽEL I., ACADEMY OF SCIENCES OF THE CZECH REPUBLIC
  15. DOLINAR D. , UNIVERSITY OF MARIBOR
  16. DOROZHOVETS MYKHAYLO, LVIVSKA POLITECHNIKA
  17. DULAR P., UNIVERSITY OF LIÈGE
  18. EXNOWSKI SVEN, WESTFALIA
  19. GIERAS J. , UTC AEROSPACE SYSTEMS
  20. GLINKA TADEUSZ, SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ, INSTYTUT NAPĘDÓW I MASZYN ELEKTRYCZNYCH KOMEL
  21. GNIEWEK LESŁAW, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  22. GOŁĘBIOWSKI LESŁAW, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  23. GOŁĘBIOWSKI MAREK, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  24. GORYCA ZBIGNIEW, POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA
  25. HAMEYER K., RWTH AACHEN UNIVERSITY
  26. HANZELKA ZBIGNIEW, AGH KRAKÓW
  27. HAUSMAN SŁAWOMIR, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
  28. IDZIAK PAWEŁ, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  29. IVAKHIV OREST, , LVIVSKA POLITECHNIKA
  30. JAGIEŁA MARIUSZ, POLITECHNIKA OPOLSKA
  31. JARZYNA WOJCIECH, POLITECHNIKA LUBELSKA
  32. KACPRZYK JANUSZ, INSTYTUTU BADAŃ SYSTEMOWYCH PAN
  33. KAŁAT WŁODZIMIERZ, POLITECHNIKA WARSZAWSKA
  34. KAPŁON ANDRZEJ, POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA
  35. KAŹMIERKOWSKI MARIAN P., INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI
  36. KLUSKA JACEK, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  37. KLUSZCZYŃSKI KRZYSZTOF, POLITECHNIKA KRAKOWSKA
  38. KNYPIŃSKI ŁUKASZ POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  39. KOLEK ANDRZEJ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  40. KOMĘZA KRZYSZTOF, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
  41. KORKOSZ MARIUSZ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  42. KOWALSKI CZESŁAW, POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
  43. KULIG STEFAN, TU DORTMUND UNIVERSITY
  44. KUTSYK ANDRIY, POLITECHNIKA LWOWSKA
  45. KUSZNIER JACEK, POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
  46. KWATER TADEUSZ, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA TECHNICZNO-EKONOMICZNA W JAROSŁAWIU
  47. LE MENACH Y., UNIVERSITY OF LILLE
  48. ŁOZINSKI, POLITECHNIKA LWOWSKA
  49. ŁUKANISZYN MARIAN, POLITECHNIKA OPOLSKA PRZEWODNICZĄCY SEKCJI MEIT KOMITETU ELEKTROTECHNIKI PAN
  50. ŁUKOWIAK MARCIN ROCHESTER INSTITUTE OF TECHNOLOGY
  51. MACEK-KAMIŃSKA KRYSTYNA, POLITECHNIKA OPOLSKA
  52. MACHOWSKI WITOLD, AGH KRAKÓW
  53. MALINOWSKI MARIUSZ, POLITECHNIKA WARSZAWSKA
  54. MARUSZCZAK JAROSLAW , LVIVSKA POLITECHNIKA
  55. MASŁOWSKI GRZEGORZ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  56. MAZUR DAMIAN, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  57. MEHMETA CUNKAS, SELCUK UNIVERSITY
  58. MŁOT ADRIAN, POLITECHNIKA OPOLSKA
  59. MUĆKO JAN, UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY IM. JANA I JĘDRZEJA ŚNIADECKICH W BYDGOSZCZY
  60. NABETA S., UNIVERSITY OF SAO PAULO
  61. NADOLSKI ROMAN, POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA
  62. NAPIERALSKA-JUSZCZAK E., ARTOIS UNIVERSITY
  63. NICOLET A., AIX-MARSEILLE UNIVERSITY
  64. NOWAK LECH, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  65. ORŁOWSKA-KOWALSKA TERESA, POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
  66. PAŁKA RYSZARD, ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY
  67. PASKO MARIAN, POLITECHNIKA ŚLĄSKA
  68. PASZKIEWICZ ANDRZEJ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  69. Paolo Di Barba University of Pavia
  70. PROKOP JAN, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  71. RAMESH DEVARAPALLI, DEPARTMENT OF EE, B. I. T. SINDRI, DHANBAD, JHARKHAND – 828123
  72. RYBSKI RYSZARD, UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI
  73. SABARIEGO R., KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN
  74. SĘP JAROSŁAW, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  75. SIKORA RYSZARD, ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE
  76. SIKORSKI ANDRZEJ, POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
  77. SMUSZ ROBERT, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  78. SOBCZYK TADEUSZ, POLITECHNIKA KRAKOWSKA
  79. SUŁOWICZ MACIEJ, POLITECHNIKA KRAKOWSKA
  80. STASZEWSKI PAWEŁ, POLITECHNIKA WARSZAWSKA
  81. STRYCZEWSKA DANUTA, POLITECHNIKA LUBELSKA
  82. ŠUŠNJIĆ, UNIVERSITY OF RIJEKA, CROATIA
  83. SYKULSKI JAN, UNIVERSITY OF SOUTHAMPTON
  84. SZCZYGŁOWSKI JAN, POLITEHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
  85. SZELĄG WOJCIECH, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  86. SZUCS A., UNIVERSITY OF PÉCS
  87. SZYMANIEC SŁAWOMIR, POLITECHNIKA OPOLSKA
  88. ŚNIATAŁA PAWEŁ, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
  89. ŚWISULSKI DARIUSZ, POLTECHNIKA GDAŃSKA
  90. TOMCZUK BRONISŁAW, POLITECHNIKA OPOLSKA
  91. TRAWIŃSKI TOMASZ, POLITECHNIKA ŚLĄSKA
  92. TRYTEK ANDRZEJ, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  93. WAC-WŁODARCZYK ANDRZEJ, POLITECHNIKA LUBELSKA
  94. WALENDZIUK WOJCIECH, POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
  95. WESOŁOWSKI MARCIN, POLITECHNIKA WARSZAWSKA
  96. WĘGIEL TOMASZ, POLITECHNIKA KRAKOWSKA
  97. WILK ANDRZEJ, POLITECHNIKA GDAŃSKA
  98. WINCENCIAK STANISŁAW, POLITECHNIKA WARSZAWSKA
  99. WITCZAK PAWEŁ, POLITECHNIKA ŁÓDZKA
  100. ZAJDEL ROMAN, POLITECHNIKA RZESZOWSKA
  101. M.V. Zagirnyak KREMENCHUK MYKHAILO OSTROHRADSKYI NATIONAL UNIVERSITY
  102. ZÁSKALICKÝ PAVEL, TECHNICAL UNIVERSITY OF KOŠICE
  103. ZAWILAK JAN, POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
  104. ZAWIRSKI KRZYSZTOF, POLITECHNIKA POZNAŃSKA

Organizing committee:

Andrzej Paszkiewicz
Andrzej Smoleń
Bartłomiej Pakla
Bogdan Kwiatkowski
Bolesław Pałac
Damian Mazur
Dariusz Sobczyński
Dawid Kalandyk
Elżbieta Sztajmec
Grzegorz Podskarbi
Henryk Wachta
Jacek Bartman
Kamil Parfianowicz
Lesław Gołębiowski
Łukasz Gotówko
Marek Bolanowski
Marek Gołębiowski
Marek Nowak
Mariusz Korkosz
Mateusz Daraż
Mateusz Suliga
Piotr Bogusz
Robert Pękala
Tadeusz Kwater
Tomasz Binkowski
Wiesława Malska